دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی با توجه به محبوبیت و زیبایی حفاظ شاخ گوزنی که این حفاظ چگونه ساخته و تولید میشود و مراحل و انواع ساخت ان را برای شما تشریح کنیم اما در ابتدا توضیح کوتاهی از حفاظ شاخ گوزنی ارائه میکنیم.

حفاظ شاخ گوزنی یکی از مدل‌های حفاظ مخصوص دیوار است که برای جلوگیری از عبور سارقین و افراد غریبه به حریم شخصی خانه‌ها و ساختمان‌ها روی تمامی‌ دیوارها اعم از آجری ، سنگی ، سیمانی نصب میشود.

ظاهری شبیه شاخ گوزن داشته و سرنیزه‌های تیز و متراکم آن مانعی سخت برای عبور افراد است. هر قدر تعداد، تراکم و در هم پیچیدگی شاخه‌های این نوع حفاظ بیشتر باشد، امکان عبور از آن نیز سخت‌تر خواهد بود.

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی

آموزش حفاظ شاخ گوزنی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی برای نصب حفاظ شاخ گوزنی میبایست اتصال ها به نقاطی صورت بگیرد که از نظر استحکام دارای قدرت بالا بوده میخ ها استفاده شده بین دو میلگرد طولی که مابین حفاظ نرده شاخ گوزنی  را تشکیل میدهند و از دو میلگرد طولی که به صورت موازی با هم قرار میگیرند و فاصله ۵ سانت از یکدیگر قرار میگیرند تا اصول آن رعایت شده باشد.

میخ ها و حفاظ دیوار به یکدیگر جوشکاری شده و در سطح بالایی دیوار ثابت میشوند برای نصب حفاظ روی دیوار است ولی طی گذشت سالیان سال این نوع حفاظ ها فرصت هایی عالی برای روی کار آمدن و بکار گرفته شدن در اختیار داشتند.

برای ساخت حفاظ با میلگرد ۹ ساده نوعی میله فولادی بدون عاج به ضخامت یک سانتی‌متر ، باید میلگرد را در اندازه مورد نظر به صورت اریب برش داده و با قرار دادن در شابلون جوشکاری کرده و بعد از چربی‌زدایی رنگ‌آمیزی شده و جهت نصب به محل ارسال شده و به روش صحیح نصب کرد.

مونتاژ حفاظ شاخ گوزنی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی برای مونتاژ شاخ گوزنی بنابر سفارش خریدار میتوان از  استفاده کرد ولی در صورت معمول از ۲ میل گرد سایز ۹ ساده ۲ متری به صورت ۲ ریل موازی به فاصله ۸ سانت از هم استفاده کرد تا این مرحله باید برای برش و خم کاری حتما از افراد آموزش دیده و متخصص باید استفاده کرد چرا که با توجه به برنده بودن و خم کاری احتمال صدمه دیدن دست زیاد است.

نکته مهم در این کار سطح فنی پرسنل است شاید در مرحله اول با شنیدن نام حفاظ و یا میل‌گرد و دستگاه جوش تصوری از یک جوش‌کاری ساده داشته باشید.

نکاتی که مردم باید در مورد نصب حفاظ شاخ گوزنی باید بدانند.

هنگام بازدید از پروژه و ترسیم نقشه دیوار مسیر عبور کابل شهری مشخص کنند تا در هنگام سوراخ کاری سانحه ای رخ ندهد.

قسمت هایی که نیاز به شاسی کشی میباشد کارفرما را در جریان انجام این کار قرار دهند.

در صورت وجود چراغ های روشنایی در مسیر نصب حفاظ توسط کارشناس باید با کارفرما هماهنگ شده و چراغ ها در قسمت دیگری نصب و آن را از روی دیوار برچید.

میتوان به جای چراغ های معمولی برای زیبایی و ایجاد روشنایی از چراغ های نواری در قسمت انتهایی حفاظ استفاده کرد.

نصب حفاظ شاخ گوزنی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی برای نصب شاخ گوزنی باید با انواع بستر دیوار آشنا باشیم برای دیوارهای مختلف بستر ودرپوش‌های مختلفی وجود دارد که یک نصاب باید با انواع مختلف آن آشنا باشد.

باید به خاطر داشته باشید که درپوش به بخشی از مصالح  ساختمانی مانند سنگ یا فلز که بر روی دیوارهای بیرونی که در سمت نما نصب میشوند گفته میشود بستر مانع نفوذ آب باران و رطوبت به داخل دیوار میشود.

ویژگی شاخ گوزنی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی از ویژگی شاخ گوزنی میتوان به داشتن شاخه هایی تیز بسیار زیاد و در هم تنیده و قابلیت افزایش شاخه های تیز و تولید در ارتفاع های گوناگون و داشتن عرض مناسب برای پوشش دیوار و غیرممکن ساختن عبور از ان اشاره داشت.

حفاظ شاخ گوزنی بر روی دیوار و حصار باغ ها ویلا ها مورد استفاده قرار میگیرد برای نصب انواع حفاظ شاخ گوزنی باید با در نظر گرفتن بستر کار و نوع حفاظ مصرفی روش نصب صحیح را انتخاب نمود تا در انتها استحکام و دوام و زیبایی کار باشیم.

روش های متعددی برای نصب حفاظ شاخ گوزنی وجود ذارد اما قبل از آن باید انواع حفاظ و انواع بستر کار را بشناسیم حفاظ شاخ گوزنی ، لیلیوم ، از نظر نصب حفاظ  دیوار به دو دسته کلی تقسیم میشوند.

حفاظ با شاسی پروفیل

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی حفاظ که بر روی شاسی پروفیل ساخته میشوند دوام و مقاومت بالایی دارند پروفیل مورد استفاده متداول در قسمت شاسی حفاظ ۲۰*۴۰ بوده و به سفارش مشتری برای بالاتر بردن استحکام از پروفیل های ۴۰*۶۰ و یا پروفیل ۴۰*۸۰ نیز میتوان استفاده کرد.

برای تولید حفاظ با ارتفاع های بالا استفاده از شاسی ۴۰ *۸۰ و یا ۴۰ *۶۰ مناسب تر میباشد زیرا در هنگام نصب میزان استحکام حفاظ بر روی دیوار بیشتر شده و از صدمات ناشی از تکان حفاظ روی دیوار کاسته میشود و امکان آسیب به دیوار به حداقل ممگن میرسد.

حفاظ با شاسی میلگرد

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی حفاظ که برای شاسی آنها از دو عدد میلگرد نمره ۹ به صورت طولی استفاده میشود مقاومت کمتری نسبت به حفاظ که روی شاسی پروفیل کار میشوند دارند در جنبه های دیگر استفاده از میلگرد طولی به عنوان شاسی میتوان به قیمت ارزان تر این مدل حفاظ را نسبت به سایر حفاظ دیگر در نظر داشت

بستر های موجود محل نصب حفاظ
 • بستر با درپوش سنگی
 • بستر با درپوش فلزی
 • بستر بدون درپوش
 • ذیوار ساخته شده با بلوک های سفالی
 • ذیوار ساخته شده با بلوک های سیمانی
 • ذیوار ساخته شده با آجرهای فشاری
 • دیوارهای آماده بتنی
 • دیوارهای فلزی

نصب بر روی هر کدام از بستر های فوق لازم به ذکر است نکاتی در مورد دیوارهای محوطه خانه ویلا – باغ ذکر کنیم در قسمت های مختلف ایران هر ساله پروژه های بسیاری در دست احداث میباشد غریب به اتفاق این پروژه ها دارای محوطه و دیوار در حیاط هستند اما متاسفانه به دلیل توجه نکردن اکثر معماران به دیتیل دیوارهای محوطه و باغ و اصولی کار نکردن درپوش های فلزی دیوار ها و یا حتی درپوش های سنگی شاهد ضعف در دیوار های ذور باغ و یا محوطه بوده ایم.

میتوانیم با طراحی اصولی درپوش ها فلزی و سنگی دیوار نمای زیبایی از ساخنمان داشته باشیم و هم صدمه های ناشی از هنگام نصب حفاظ و دیگر فعالیت که بر روی محوطه دیوار انجام میشود را بکاهیم.

در محوطه و بر روی دیوارها میتوانیم از پلیت هایی در ۱ متر از یکدیگر و در تراز درپوش دیوارها کارگزاری کنیم تا در هنگام نصب سایه بان حفاظ و یا چراغ به دیوار صدمه نرسانیم.

نصب حفاظ به روش کوبیدن پیم در دیوار

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی اولین روش که در تمامی بستر ها میتوان از آن استفاده کرد کارگزاری پیم در بستر میباشد روش کار به این صورت میباشد که ابتدا در بالای دیوار را با استفاده از دریل سوراخ ایجاد کرده و یک پیم به قطر ۹ میلی متر داخل دیوار کارگزاری میکنیم.

در صورت داشتن درپوش فلزی با ضخامت کمتر از ۲ میلی متر درپوش سوراخ میشود سپس دیوار سوراخ کاری میشود برای هر شاخه ۲ متری حفاظ حداقل ۴ پیم ۲ به ۲ و روی هم نیاز میباشد استحکام مورد نظر را بدست آوریم.

در مرحله بعد حفاظ بروی دیوار بین پیم ها قرار می گیرد و به پیها جوش میشود در مرحله اخر قسمت جوشکاری شده با استفاده رنگ لکه گیری میشود.

نصب حفاظ با استفاده از چهار ستون

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی این روش بیشتر در حفاظ که دارای ارتفاع زیاد میباشند در این روش در چهار پایه این چهار ستون به فواصل مشخص ۴ سوراخ ایجاد شده و در آن پیم کوبیده میشود و چهار ستون به آن اتصال مییابد و در صورت وجود درپوش فلزی مستحکم و یا پلیت با آن ها متصل میشود.

شاسی کشی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی یکی دیگر از مواردی که در هنگام نصب باید به آن توجه خاص شود نیاز به شاسی کشی میباشد در دیوار هایی که دارای پستی و بلندی بسیاری میباشد و یا سطح درب ورودی پارکینگ با دیوار یکسان نباشد برای زیبایی و بالا بردن امنیت با استفاده از پروفیل میتوان سطح یکسانی را برای نصب زیباتر و مستحکم تر حفاظ ایجاد کرد.

حفاظ شاخ گوزنی چیست؟

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی را میتوان یک ترکیب از قطعات فلزی میلگرد برنده و تیز تعریف نمود که با جوشکاری فلزات به هم متصل شده اند این نوع طراحی حفاظ برای رسیدن به بیشترین ایمنی و استحکام است که با طرح های ویژه جلوه های خاصی را همراه با ایمنی بالا دارد .

شاخ گوزنی جزو حفاظ ‌ نسل جدید به شمار میرود به این شکل قدمت چندانی ندارد طراحی این حفاظ به گونه ای میباشد که الهام گرفته از شاخ گوزن میباشد و بیشتر برای منازل و ساختمان‌ که دارای فضاهای باز مانند حیاط ، بالکن یا حیاط خلوت ویلایی میباشند به کار می‌رود.

این محصول در عین زیبایی و به دلیل شاخک های به هم متصل شده که توسط جوش برق و نوک بسیار تیز شاخ گوزنی که توسط دستگاه برش قبل از مونتاژ برش میخورد که توسط افرادی کار آزموده در کنار هم به صورت زنجیری جوش داده خواهند شد و به صورت متراکم در طول و عرض ساخته میشود.

زیبایی ، استحکام ، قابلیت ساخت برای انواع طول و عرض و ارتفاع و تراکم ، و مقدار افزایش امنیت ، با اقبال عمومی رو به رو شده درواقع میلگردهای نوک تیز جوش خورده با تراکمی که دارند به کسی که بخواهد از آن‌ها عبور کند آسیب می‌رسانند و مانع عبور میشوند و با این روش امنیت ساختمان شما را برقرار میکند.

امنیت ساختمان با حفاظ شاخ گوزنی

این حفاظ ها با وجود ظاهری زیبا که به سر در ساختمان ها میدهد جنبه ی امنیت را دارد به دلیل تراکم و تیز بودن لبه های حفاظ و همین ساختار باعث شده تا عبور از روی این حفاظ غیر ممکن باشد.

 • عبور از بالای حفاظ شاخ گوزنی غیر ممکن میباشد.
 • استحکام بسیار بالایی در برابر شرایط آب و هوایی را دارا میباشد.
 • خمکاری های روبه بیرون و در جهت های مختلف حفاظ شاخ گوزن مانع ایستادن در کنار آن ها میشود.
 • تراکم نیزه های موجود در حفاظ های شاخ گوزنی قابل تغییر میباشد.
 • برای نمای ساختمان ارزش دکوراسیون بسیار بالایی را دارد و زیبایی را دوچندان میکند.
نکته ای باید در خرید توجه کرد

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی حفاظ روی دیوار انواع مختلفی دارد به طور معمول حفاظ روی دیوار به شکل های مختلف تولید میگردد حفاظ لیلیوم ، حفاظ سرنیزه و مواردی دیگر که پایین تر به آن ها اشاره خواهیم کرد بزرگترین فاکتور برتری حفاظ شاخ گوزنی عامل بازدارندگی آن است.

با وجود این حفاظ بر روی دیوار میزان آسیب احتمالی برای عبور آنقدر بالا میرود که حتی فکر عبور از این حفاظ برای هر فرد غیر ممکن جلوه میکند.

اگر میخواهید زیبایی بیشتری در ساختمان شما نمایان شود این نوع بپیشنهاد میشود و برای زیبایی بیشتر رنگ‌آمیزی حفاظ شاخ گوزنی نیز بسیار اهمیت دارد.

رنگ‌آمیزی شاخ گوزنی ، جدای از زیباسازی نمای ساختمان ، از زنگ زدن و خوردگی شاخ گوزنی جلوگیری کرده و باعث افزایش طول عمر و آسیب دیدگی آن میشود.

انواع حفاظ
 • نرده مدل لیلیوم
 • حفاظ شاخ گوزنی
 • نرده آبشاری سرنیزه

طراحی حفاظ شاخ گوزنی

دانستنی های حفاظ شاخ گوزنی در طراحی حفاظ شاخ گوزنی از شاخ گوزن الهام گرفته شده است از ویژگی این مدل حفاظ میتوان به تراکم پذیر بودن ، موجود بودن ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی که این دو ویژگی موجب تغییر هزینه های خرید و اجرت ساخت میگردد اما با امنیت رابطه مستقیم دارد.

حفاظ پردیس

نوشته‌ی بعدی

امنیت و آرامش در ساختمان با حفاظ شاخ گوزنی

پ شهریور ۱۳ , ۱۳۹۹
امنیت و آرامش در ساختمان با حفاظ شاخ گوزنی امنیت و آرامش در ساختمان با حفاظ شاخ گوزنی داشتن ویلا اگر مزیت هایی دارد به دلیل حضور نداشتن همیشگی در آن موضوع امنیت در آنها مطرح بوده است، شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که یک ویلا […]

مطالب دیگر در مورد حفاظ

Open chat